EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Konferencja prasowa FK w Ożarowie

Konferencja prasowa policji z dnia 29.XI.2002 na której pojawiło się mnóstwo nieścisłości, brak merytorycznej argumentacji i bazowanie na nieświadomości społecznej, manipulowanie opinią publiczną.

Baza konfliktu

Zgodnie z ustawa z dnia 5 lipca 1990 r. Prawo o zgromadzeniach. Organizator protestu spełnił wszystkie warunki legalności zgromadzenia, które nałożył na niego ustawodawca. O proteście, który miał charakter stacjonarnej pikiety, zawiadomiony został zgodnie z ustawą Burmistrz Gminy Ożarów w dniu 22 października 2002r. Ustawa Prawo o zgromadzeniach z dnia 5 lipca 1990 z późniejszymi zmianami gwarantuje każdemu możliwość korzystania z wolności pokojowego zgromadzania się i organizator z takiego prawa skorzystał.

 

 

Prawo do interwencji policji Interwencja policji wobec protestujących pracowników Fabryki w Ożarowie odbyła się z naruszeniem Ustawy o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 z późniejszymi zmianami oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z 17 września 1990 w sprawie określenia przypadków oraz warunków sposobów użycia przez policjantów środków przymusu bezpośredniego.

Współpraca policji z prywatną firmą ochroniarską łamiącą prawo

26.XI pacyfikacja legalnej demonstracji przez firmę ochroniarską "Impel" odbyła się dzięki bierności a wręcz pomocy policji. Podczas tej samej pacyfikacji policja wykazała się opieszałością w kwestii przebadania pracowników firmy ochroniarskiej na zawartość alkoholu w organizmie. Zrobiono to po 10 godzinach od zgłoszenia. Policja współpracując z firmą ochroniarską dokonała konfiskaty prywatnego mienia i przekazała je pracownikom wyżej wymienionej firmy łamiąc przy tym wszelkie procedury. Za przyzwoleniem policji firma ochroniarska dokonywała kradzieży i dewastacji mienia Komitetu Protestacyjnego, podczas wyjazdu konwoju ciężarówek.

Łamanie prawa podczas użycia środków przymusu bezpośredniego i zatrzymaniach.

Policja podczas kilkunastu interwencji dopuściła się wtórnego przekroczenia swoich uprawnień. W czasie ich trwania protestujących bito po twarzach, często urzynając pałek i pieści jak również kopano ich gdy leżeli na ziemi. Policja ignorowała również wezwania do udzielenia pomocy medycznej osobom ucierpiałym na skutek działań oddziałów prewencji. Protestujący mają poczynienia z częstymi prowokacjami. Dochodzi do epizodów takich jak interwencja na terenie przedszkola w którym przebywają dzieci. W czasie trwania protestu funkcjonariusze dopuszczają się notorycznych ataków werbalnych na jego uczestnikach.

Zatrzymania Osoby zatrzymane i doprowadzone na komisariaty maja doczynienia z nieustannym zastraszaniem. Nieznajomość prawa przez protestujących jest wykorzystywana jest do manipulacji ich zeznaniami.

Skutki działań służb i próba samoobrony

W trakcie powyżej opisanych procederów ucierpiały dziesiątki osób pobitych i poturbowanych. Kilkanaście osób hospitalizowano. Doszło do wielu bezpodstawnych zatrzymań i oskarżeń. W związku z czym wysłano ponad 70 zawiadomień do prokuratury o popełnieniu przestępstwa z wnioskiem o ściganie. W akcie desperacji wysłano również dziesiątki pism do szanowanych i uznanych instytucji w kraju i za granica. m.in. do rzecznika praw obywatelskich, rzecznika praw dziecka, ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji...

Komitet Protestacyjny Fabryki Kabli w Ożarowie

Sieć Pomocy Więźniom I Osobom Represjonowanym A.C.K.

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.